Beklenen Asgari Ücret Açıklaması Yapıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu asgari ücret ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalara göre şuan asgari ücrette vergi dilimleri ile ilgili bazı çalışmaların yapıldığını iletti. Asgari ücret alan vatandaşların Ocak ayında ne alıyorsa Aralık ayında da aynı ücreti almaları için çalışmaların sürdüğünü iletti.

Beklenen Asgari Ücret Açıklaması Yapıldı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından yapılan açıklamaların satır başları ise aşağıdaki gibidir;

"Asgari ücretle çalışan emekçilerimizin vergi dilimine girmesi konusuyla alakalı olarak biz bunu ağustos ayın itibarıyla gündemimize almıştık. Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantımızda bu konuyla ilgili kararımızı aldık.
Asgari ücretli kardeşlerimiz, ocak ayında ne alıyorlarsa aralık ayında bu ücreti net olarak almaya devam edecekler.25 Eylül tarihinde aldığımız Ekonomik Koordinasyon Kurulundaki karar doğrultusunda Sayın Başbakanımızın NTV canlı yayınında bir açıklaması olmuştu bu konuyla ilgili.

2018 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak ?Asgari Ücrette Vergi Dilimi Düzenlemesi

Telafi edeceğimizin ve hazineden karşılayacağımızın beyanını Sayın Başbakınımız verdi. Şu an Meclisin Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Maliye Bakanlığımızın Torba Tasarısı'nda bu konu zaten yer alıyor. Eylül, ekim, kasım, aralık aylarındaki vergi dilimi hususunu telafi edeceğimize ilişkin metnimiz yasa tasarısına zaten konuldu. 27 Eylül itibarıyla de Meclisimizde, şu anda da Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor.

En kısa zamanda Genel Kurul'a gidecek, yasalaştıktan sonra da eylülden itibaren vergi dilimine girilmesi bizim için zaten gündemimizin birinci sırasındaydı, telafi etmek için biz çalışmamızı yapmıştık ve zaten bunun ile ilgili yasal düzenlememizi de Meclise gönderdik"

Yapılan açıklamalara göre Çalışma ve sosyal güvenlik bakanımızın asgari ücrette vergi dilimi ile ilgili çalışmalarında sona gelindi gibi görünüyor. Asgari ücrete zammı yapılacak yoksa vergi dilimleri ile ilgili bir düzenlememi yapılacak ilerleyen günlerde gerekli açıklamalar yapılacaktır. 2018  yılında asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar