PYBS Taban Puanları 2017

Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı (PYBS) Taban Puanları diye bir şey YOKTUR, her sene belirlenen kontenjanlara göre değişmektedir puanlar. Ancak geçtiğimiz sene yapılan PYBS sınavı sonucu kaç net kaç puan getirir gibi örnek tabloları aşağıda sizlere fikir vermesi için paylaştık.

PYBS NEDİR?
PYBS her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan sınavdır. MEB tarafından belirlenen kontenjanlara göre her yıl yapılan sınav sonucunda; öğretmen çocuklarına, korunmaya muhtaç çocuklara ve bulunduğu yerde okul olmayan öğrencilere verilen burs ve ücretsiz olarak yatılı pansiyonda kalmaya hak kazanma sınavıdır. 

PYBS TABAN PUANLARI
PYBS belli bir taban puanı yoktur. MEB'in belirlediği kontenjanlara göre sınav sonucunda başarı sıralamalarına göre değişir. Yani PYBS kazanmak için kaç puan almak gereklidir sorusuna net bir cevap verme imkanı yoktur. Geçtiğimiz yılın taban puanlarını aşağıda paylaştık fakat bu sene için PYBS taban puanları aynı olur anlamına gelmez. MEB'in ayırdığı kontenjanlara göre her sene PYBS puanlarının değişebileceğini lütfen unutmayın.

PYBS KİMLER GİREBİLİR?
Parasız Yatılılığa veya Bursluluğa Yerleştirme Sınavına 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri katılabilir fakat örgün eğitimde okumak şartıyla ve e-Okul sisteminde kayıtlı olması gerekir. PYBS sınavına açıköğretim lise, ortaöğretimde okuyan öğrenciler ve tutuklu, hükümlü öğrenciler katılamazlar.

PYBS KONTENJAN TÜRLERİ NELERDİR?
Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı için 4 kontenjan türü vardır. Bunlar; Öğretmen Çocuğu Kontenjanı, Okul Yok Kontenjanı, Korunmaya Muhtaç Çocuk ve Diğer Çocuk Kontenjanı'dır.

PYBS BAŞVURU NASIL YAPILIR?
Başvuru işlemleri  www.meb.gov.tr, www.odsgm.meb.gov.tr veya e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılmaktadır.

PYBS SINAVI KAÇ SORUDAN OLUŞUYOR?
Parasız Yatılılığa veya Bursluluğa Yerleştirme Sınavı: 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıflar için 25 Adet Türkçe, 25 Adet Matematik, 25 Adet Fen ve 25 Adet Sosyal Bilgiler sorusu olmak üzere toplam 100 sorudan oluşmaktadır.

PYBS KAZANMAK İÇİN KAÇ NET YAPMAK GEREKİR?
Bu sorunun cevabı değişmekte olup son yapılan sınavlar sonucunda gerçekleşen birkaç örnek verelim, tabi bunların her sene değişebileceğini unutmayınız. PYBS kaç net kaç puan eder? PYBS Kaç netle kazanılır?


5. Sınıf PYBS Kaç Net - Kaç Puan
Ders                      Net Sayısı
Türkçe                   23
Matematik              16
Fen Bilimleri           14
Sosyal Bilimler        24
Toplam Net             77
Alınan Puan         426,35
Sonuç:                 Kazanamadınız

6. Sınıf PYBS Kaç Net - Kaç Puan
Ders                     Net Sayısı
Türkçe                  24
Matematik             22
Fen Bilimleri          20
Sosyal Bilimler       24
Toplam Net            90
Alınan Puan         469,298
Sonuç                  Kazandınız

7. Sınıf PYBS Kaç Net - Kaç Puan
Ders                     Net sayısı
Türkçe                  22
Matematik             23
Fen Bilimleri          20
Sosyal Bilimler       24
Toplam Net            89
Alınan Puan         457,06
Sonuç                  Kazandınız           PYBS 5, 6, 7, 8, 9, 10, ve 11. SINIFLAR TABAN PUAN TABLOSU


PYBS SINAVI HAKKINDA SORU VE GÖRÜŞLERİNİZİ AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN BELİRTEBİLİRSİNİZ.