Biruni Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Biruni Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. İstanbul Biruni Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Biruni Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Biruni Üniversitesi, 2014 yılında Dünya Eğitim Vakfı tarafından İstanbul'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir.

Tıp, Eczacılık, Astronomi, Matematik, Fizik, Coğrafya ve Tarih başta olmak üzere birçok alanda önemli eserler vererek dünya bilim tarihine “Evrensel Deha” olarak adını yazdıran Türk bilim insanı Ebu Reyhan El-Biruni’den ilham alarak vakıf üniversiteleri arasında yerini alan  Biruni Üniversitesi, tamamı sağlık alanıyla ilgili 6 Fakülte ve 1 Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile 2014-2015 eğitim öğretim yılı itibariyle akademik faaliyetlerine başlamıştır.

Biruni Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri
Fakülteler
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Tıp Fakültesi

Enstitüler
Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Meslek Yüksekokulları
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Rektörlüğe Bağlı Bölümler
Yabancı Diller Bölümü

SORU ve YANITLARLA BİRUNİ ÜNİVERSİTESİNİ TANIYALIM
Üniversitenizin kayıt koşulları nelerdir?

ÖSYS kapsamında mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olacakların /olanların sınavsız yerleştirilmeleri ve ortaöğretim kurumlarından (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) mezun olacakların/olanların Yüksek Öğretime Geçiş (YGS), Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonrasında  ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda kayıt hakkı kazanırlar.


Üniversitenize bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları hangi yerleşkelerde bulunmaktadır?
Üniversitemiz Topkapı merkez kampüsünde eğitim öğretime devam etmektedir.

Üniversitenizin burs olanakları nelerdir?
Üniversitemizde %25, %50, %100 gibi burs imkanlarının yanı sıra; ilk tercih, akademik başarı bursu gibi çeşitli burs kaynakları mevcuttur. Bursların tamamı karşılıksız olup, normal öğrenim süresince geçerlidir. Ayrıca ilk tercihe %10, ikinci ve üçüncü tercihe %5 burs olanağı vardır.

Akademik Başarı Bursu birinci sınıftan itibaren her akademik yılın sonunda yapılacak olan değerlendirmeye göre başarılı bulunan öğrencilerin  eğitim-öğretim ücretlerinde, bir sonraki yıl için geçerli olmak üzere mütevelli heyetin belirleyeceği oranlarda başarı bursu sağlanmaktadır .

Üniversitenizin öğrenci değişim olanakları ve programları nelerdir?
Üniversitemizde Erasmus, Farabi ve Mevlana değişim programları uygulanmaktadır. Üniversitemiz  ilk yılında Erasmus+ programına dahil olmuştur .

Dikey geçiş sınavı ile üniversitenizde öğrenim görmeniz mümkün mü?
Üniversitemiz ilk kez 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Dikey Geçiş Sınavı’yla öğrenci kabul edecektir.

Üniversitenizde çift anadal ve yandal yapma koşulları nelerdir?
Üniversitemizde kayıtlı olduğu lisans programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilere “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri dikkate alınarak, Üniversite Senatosunca  kabul  edilen Üniversitesimiz “Çift Anadal ve Yandal Lisans Programı Yönergesi” ne göre belirlenen koşulları sağladıkları takdirde, üniversitemizde yürütülen programlar arasında Çift Anadal ve Yandal yapma imkanı sağlamaktadır.

Yurt olanaklarınız nelerdir?
Üniversitemiz; öğrencilerine yurt olanağı sağlamak üzere, Novu Kız ve Erkek Öğrenci yurdu ile anlaşma sağlanmıştır. Anılan yurt, Üniversitemize yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Yanı sıra, yurt  ile Üniversite arasında ring servis sağlanacaktır.Biruni Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 444 82 76
Fax: 0 212 416 46 46
E-posta: info@biruni.edu.tr
Adres: 10. Yıl Caddesi Protokol Yolu No: 45 (Eski Kozlu Mezarlığı altı, Silivrikapı ve Belgratkapı İett durakları arası) 34010 Topkapı İstanbul
Rektör: ADNAN YÜKSEL

BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.