Hava Harp Okulu Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Hava Harp Okulunu tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Hava Harp Okulu hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Hava Harp Okulu Hakkında Genel Bilgiler
Hava Harp Okulu, Türk Hava Kuvvetleri'ne pilot adayı subay yetiştiren, akademik eğitim ve öğretim veren askeri üniversite.

Tarihçe

Batıdaki askeri havacılık alanındaki gelişmelere paralel olarak Osmanlı İmparatorluğu'nda, 1912 yılında, Hava Harp Okulu'nun bugünkü bulunduğu bölgede, Tayyare Mektebi adıyla ilk havacılık eğitim kurumu açılmıştır.

Uzun bir süre, bir dizi aşamalar geçiren ve yer değiştiren okulda çoğunlukla Kara Harp Okulu mezunu subaylar uçucu olmak üzere eğitilmişler ve daha sonra bu subaylar, Türk Hava Kuvvetleri'nin çekirdeğini oluşturmuşlardır.


Uçuş Eğitimi

Gerekli şartları sağlayarak Hava Harp Okuluna girmek için başvuruda bulunan aday öğrenciler ; spor, sağlık, psikomotor ve mülakat aşamalarını başarı ile tamamladıktan sonra Öğrenci Seçme Uçuşuna tabi tutulurlar.

ÖSU, pervaneli uçaklar (T-41D) ile yapılmaktadır. ÖSU' nu başarı ile tamamlayan öğrenciler bir aylık İntibak Eğitimi' ne katılırlar. Bu aşamayı da başarı ile tamamlayan aday öğrenciler, yemin ederek Hava Harp Okulu öğrencisi olurlar. Hava Harp Okulu' ndaki dört yıllık öğrenimleri süresince öğrenciler, sınıflarına göre şu uçuş aktivitelerinde bulunurlar: Seçim Aşamalarında 7 sorti (7 saat)


3. Sınıf 3 sorti (5 saat)

4. Sınıf 4 sorti (6 saat)
Ayrıca 2. sınıf kampında ve yaz tatilinde Türk Hava Kurumu'nun Yalova'da düzenlediği planör eğitimini alırlar.

Uçus eğitiminin amacı; Hava Harp Okulu öğrencisini pilotaj eğitimine hazırlamak, uçuş disiplini, uçuş emniyeti ve brifing usullerini öğretmek, çeklist, uçuş el kitabı ve teçhizat kullanma alışkanlığı kazandırmak, zamana riayet, uçuculuk örf ve adetlerini aşılamak, temel havacılık bilgilerini uygulama ortamında öğretmektir.


15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL'in kapsamındaki KHK ile diğer askeri liseler ve harp okulları ile birlikte 31 Temmuz 2016 tarihinde eğitimine son vermiştir.


Ulaşım

Şehirlerarası Otobüs ile

Otobüsle istanbul / Esenler Yeni Otogarında inildikten sonra belediye otobüsü veya servislerle Bakırköy'e, buradan da Halkalı istikametine giden banliyö trenine binilerek, Bakırköy'den hemen sonraki durak olan Yeşilyurt istasyonunda inilip Hava Harp Okuluna varılabilir.

İkinci seçenek olarak Esenler Yeni Otogarın içinden geçen metro istasyonundan havalimanı yönüne giden tramvaya binilerek CNR (Uluslararası Fuar Merkezi) istasyonunda inilebilir.Buradan 96T numaralı Atatürk Havalimanı-Taksim hattında çalışan belediye otobüsüne binilip Yeşilyurt durağında inilerek yahut taksi ile Hava Harp Okulu Komutanlığına varılabilir. CNR-Hava Harp Okulu Komutanlığı arası yaklaşık beş km dir.

Denizyolu ile

Denizyolu ile istanbul/Sarayburnu Limanına gelindikten sonra Sirkeci Tren istasyonuna yürünebilir. Halkalı istikametine giden banliyö trenine binilerek Yeşilyurt istasyonunda inilerek Hava Harp Okulu Komutanlığına ulaşılabilir. Denizyolu ile istanbul/Yenikapı gelindikten sonra vapur iskelesinin karşısında bulunan Yenikapı Tren istasyonuna gidilirek banliyö trenine binilebilir. Yeşilyurt istasyonunda inilip Hava Harp Okulu Komutanlığına ulaşılabilir.

Denizyolu ile istanbul/Sarayburnu Limanına gelindikten sonra Sirkeci Tren istasyonuna yürünebilir. Halkalı istikametine giden banliyö trenine binilerek Yeşilyurt istasyonunda inilerek Hava Harp Okulu Komutanlığına ulaşılabilir. Denizyolu ile istanbul/Yenikapı gelindikten sonra vapur iskelesinin karşısında bulunan Yenikapı Tren istasyonuna gidilirek banliyö trenine binilebilir. Yeşilyurt istasyonunda inilip Hava Harp Okulu Komutanlığına ulaşılabilir.


Demiryolu ile

Tren ile Istanbul/Haydarpaşa tren istasyonuna gelindikten sonra vapurla Eminönüne geçilerek Sirkeci Tren istasyonuna gelinir. Halkalı istikametine giden banliyö trenine binilerek Yeşilyurt istasyonunda inilip Hava Harp Okulu Komutanlığına ulaşılabilir. Eminönüne gelindikten sonra ikinci seçenek olarak da Yeşilköy'e giden (81 nolu) belediye otobüsü ile Hava Harp Okulu Komutanlığı önündeki durakta inilerek Hava Harp Okulu Komutanlığına ulaşılabilir.

Havayolu ile

Havayolu ile Istanbul/Atatürk Havalimanına gelindikten sonra, buradan 96T numaralı Atatürk Havalimanı-Taksim hattında çalışan belediye otobüsü ile Yeşilyurt durağında inilerek yahut taksi ile Hava Harp Okulu Komutanlığına varılabilir.

Özel araç ile

Özel araç ile E-5 veya E-6 üzerinden Yeşilköy Atatürk Hava Limanı tabelası takip edilir, Havalimanı girişine kadar gelinerek buradan sahil yönüne devam edilir. ilk ışıklı kavşaktan sonra Hava Harp Okulu tabelası takip edilerek Hava Harp Okulu Komutanlığına kolayca ulaşılabilir.

Hava Harp Okulu İnternet Sitesi: www.hho.edu.trHAVA HARP OKULU HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.