2017 KPSS Lisans Soru ve Cevapları Açıklandı

21 Mayıs Pazar günü 2 oturum halinde yapılan 2017 KPSS Lisans soru ve cevapları OSYM tarafından açıklandı. Pazar sabahı saat 10:00'da yapılan genel kültür ve genel yetenek sınavları saat 12:10'da tamamlanmıştı. Gene aynı gün saat 14:30'da başlayan eğitim bilimleri sınavı yapılmıştı. Adaylar sınav saatlerinden 15 dakika öncesinde sınav binasında hazır bulunması şartı getirilmişti.

Sabah oturumunda yapılan genel kültür ve genel yetenek sınavlarında adayların yorumlarına göre Türkçe soruları Ales tarzından sorulmuş ve zora yakın olduğu görüşleri belirtildi. Matematik soruları orta zorlukta olduğu görüşü hakim. Tarih soruları ise daha çok YGS tarzında sorulmuş kolay denilebilecek bir düzeyde oldu. Coğrafya daha çok bilgi isteyen zora yakın sorular soruldu. Vatandaşlık gene orta düzeyde sorular soruldu. Güncel bilgiler ise çoğunluğun bilebileceği kolaya yakın düzeydeydi. 

Özellikle genel kültür genel yetenekte birkaç soru adeta tüm Türkiye'yi ikiye böldü. Örneğin Isparta, Niğde civarlarında özellikle yetişen ve ülkenin tamamına yakın bölümünde yetişme imkanına sahip olan ve sanayide de kullanılan mahsul soruldu; elma ve gül şıkları adaylar arasında yoğun tartışmalara sebep oldu. Açıklanan cevaplara göre elma diyen adaylar kazandı. Yine Türkçe sorularından sırça köşk çok tartışıldı. Yine bir başka soru olan 2016'da en çok yatırım yapılan sektör sorusu adayları ikiye böldü. Eğitim ve ulaştırma arasında kalan adaylardan kazanan taraf ulaştırma oldu.

Öğlen oturumunda yapılan eğitim bilimleri sınavında toplam 80 soru soruldu. Adayların görüşüne göre soruların zorluk düzeyi ortadan bir tık üstte çeldirici sorular mevcuttu. 

Osym 2017 Lisans soru ve cevaplarının tamamını kamuya yayımlamadı. Genel kültür - genel yetenek sınavının %20'si eğitim bilimleri sınavının %10'luk dilimini kamuya açıkladı. Sınava giren adaylar ise tüm soru ve cevapların tamamına ais'ten giriş yaparak ulaşabilecek.

KAMUYA AÇIKLANAN SORULARI VE CEVAPLARI GÖRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYINIZ.

Yorumlar