Abdullah Gül Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar


Abdullah Gül Üniversitesi'ni tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Abdullah Gül Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
AGÜ, Türkiye'de ilk vakıf destekli devlet üniversitesi modeli ile 21 Temmuz 2010 tarihinde kurulmuştur. Üniversite, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ve en büyük sanayi yerleşkelerinden biri olan Sümerbank Bez Fabrikası’nın eğitim kampüsüne dönüşümü projesidir. İlk öğrencilerini 2013-2014 akademik yılında almıştır. Üniversitenin ikinci kampüsü olan Mimar Sinan Kampüsü'nün yapımı da devam etmektedir. Kayseri'ye yeni bir devlet üniversitesi kazandırılmasına yönelik çalışmalar, Büyükşehir Belediye Başkanlığı girişimiyle bir araya gelen Kayseri'nin kanaat önderleri tarafından 2007 yılında başlatılmıştır. Üniversitenin, kalkınması ve girişimciliği ile Türkiye'de örnek gösterilen Kayseri'nin vizyonuna uygun olarak, kenti eğitimde de öne çıkarması amaçlanmış, Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün adını taşıması düşünülmüştür. Cumhurbaşkanımız, bu üniversitenin Türkiye yükseköğretiminde fark yaratacak, uluslararası alanda rekabet edebilecek kaliteli bir üniversite olması şartıyla bu teklifi uygun görmüştür.

Uluslararası düzeyde eğitim ve araştırma yapan bir kurum olması hedeflenen AGÜ'yü yeni bir model olarak ortaya çıkaran en önemli unsurlardan biri AGÜ Destekleme Vakfı'dır (AGÜV). AGÜV 13 Temmuz 2011 tarihinde kurularak, üniversitenin gelişimine paralel ve etkin bir destek sağlamak üzere çalışmalarına başlamıştır.


KAMPÜSTE YAŞAM

Üniversite anılarınızı hayatınız boyunca gülümseyerek hatırlayacaksınız. Bu anılarınızın büyük bir kısmı arkadaşlarınızla birlikte yaşadıklarınız oluşturacak. Aslına bakarsanız öğrenme sürecinizin de çok önemli bir bölümünün arkadaşlarınızla paylaşımlarınızdan, birlikte öğrenme etkinliklerinden geldiğinin farkındayız. Üniversite kampüsü denildiğinde genellikle akla sadece sınıflar ve laboratuvarlar gelir. Oysa üniversite yaşamı gencin sürekli derslere girip çıktığı bir ortamdan ziyade sosyalleştiği, bilgi, kültür ve iletişim bakımından kendini geliştirdiği son derece renkli bir dönemdir. AGÜ olarak sizlere eğitiminizi uluslararası kalitede alacağınız sınıf, kütüphane ve laboratuvar ortamları hazırlamakla kalmıyoruz. Sizlere arkadaşlarınızla birlikte en güzel anılarınızı oluşturacağınız zengin, eğlenceli ve aynı zamanda güvenli bir ortam sunuyoruz. Bunun için seçtiğimiz kampüs alanı Cumhuriyetimizin ilk sanayi yerleşkesi olan 20. yüzyıldaki ekonomik kalkınmamızı simgeleyen, şimdi yani 21. yüzyılda ise ülkemizin bilimsel kalkınmasına ev sahipliği yapacak olan "Sümer Kampüsü". Kayseri şehir merkezinde yer alan kampüsümüz, yemyeşil alanları, tarihi doku içerisinde oluşturduğumuz modern eğitim konsepti ile birlikte Türkiye ve dünyada ses getirecek bir kampüs olarak yapılandırılıyor. Restoranları, kafeleri, spor sahaları, müzeleri, eğitim ve araştırma tesisleri ile Sümer Kampüsü'müz dünya çapında ödüller almaya başlamış durumda. (World Architecture Festival, 2012)

Öğrenci Köyü

AGÜ, üniversite yaşamının eğitimiyle, araştırmasıyla olduğu kadar gündelik yaşamda sundukları ile bir bütün olduğunun bilincinde bir üniversite. Geleneksel yurt tanımının çok ötesinde bir konaklama hizmeti ile karşılaşmaya hazırlanın. Sümer Kampüsü'nün hemen yanında yer alan ve kampüsün kendisi gibi 70 yıllık tarihe sahip estetik taş binalardan oluşan ortamları yurt olarak adlandırmıyoruz. Sizi bir veya iki kişilik odalarda konaklayacağınız özel taş evlerimize davet ediyoruz. Bu taş evler yeşil ve geniş bahçeleri ile içinde yaşamaktan keyif alacağınız; modern ve ihtiyaçlarınıza göre yapılandırılmış seçkin bir yaşam alanı oluşturuyor. Her bir dairede ortak çalışma ve dinlenme alanları ile sizleri bambaşka bir yaşam tecrübesi bekliyor.

Yeşil Kampüs

Sümer Kampüsü'nün tarihi karakterinin yanı sıra en önemli özelliği yeşil bir kampüs olması. 80 yaşında ağaçlarla kaplı, 180 dönümlük bir bahçenin içindeki tesisler, stresten uzak bir kampüs yaşamı sunuyor. Araç trafiğine kapalı olarak tasarlanan bu yeşil kampüste yürümekten ve vakit geçirmekten keyif alacaksınız. Üstelik bu rahatlatıcı ve yeşil alan gününüzün geri kalanını geçireceğiniz öğrenci köyünün de hemen yanı başında.

Yeme İçme

Sümer Kampüsü şehrin tam merkezinde yer alan yemyeşil ve tarihi dokusu, modern ve güncel iç tasarımı ile sadece üniversitemizin değil şehrin de çekim alanı olacak şekilde hazırlanıyor. Dünya genelinde başarı sahibi Amerikan üniversitelerinde olduğu gibi kampüs güvenlikten ödün verilmemek kaydıyla şehir yaşamının bir parçası olarak tasarlandı. İçinde kültür ve sanat alanlarına ek olarak üstün kalitede yeme ve içme alanlarına ev sahipliği yapan seçkin bir kampüsle karşılacaksınız. Gündelik yaşamınızda bu imkanlardan yararlanabilmeniz için size sağlanacak destek fonları ile pek çok farklı mekanda sosyalleşebileceğinizi söyleyebiliriz.

Kulüpler

Üniversite, bireyi sadece bilgi ile değil bir birey olarak bütün boyutları ile geliştiren bir ortam olmalıdır. AGÜ, gençlerin güçlendirilmesi ve kendini rahat ifade edebilmelerinin yanı sıra, üniversite yaşamında aktif katkı üretebilecekleri araçlar olarak düşündüğü kulüplere özel bir önem vermektedir. İlgi duyduğunuz tüm alanlarda kulüpleşmeniz ve etkinlikler gerçekleştirmeniz bizim için önemlidir. Kulüplerin, canlı kampüs yaşamının garantisi olan öğrenci aktivitelerini zenginleştirdiğinin bilincinde olan üniversite, öğrencilerin kampüs içi ve dışı faaliyetlerine destek verecek ve gerekli ortamı hazırlayacaktır. İlk yılınızdan itibaren katılacağınız "Gençlik Programı" ile birlikte düşünüldüğünde kulüpler, mezunlarımızda aradığımız bireysel yetkinliklere erişmenizde önemli rol oynayacaklardır.

Spor ve Açık Hava Etkinlikleri

Sümer Kampüsü'nü benzersiz yapan bir başka özellik ise yakın çevresindeki spor alanları. Günümüzdeki yapılanma içerisinde AGÜ Sümer Kampüsü'nün hemen yanı başında futbol, basketbol, tenis, okçuluk ve yüzme havuzları ile zengin spor imkanlarına sahip olacaksınız. Bunlara ek olarak üniversite kampüsü içerisinde yeşillikler içerisinde yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi sporları da keyifle yapabileceğiniz parkurlar hazırlanıyor. Sağlığına önem veren bireyler için kampüs binaları içinde fitness merkezleri de hizmetinizde olacak.

BURSLAR ve OLANAKLAR
Gelişim Desteği Programı
AGÜ olarak, Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Vakf'ından (AGÜV) gelen gücümüz ve burs olanaklarımızla, başarılı öğrencilerimize eğitim yaşamları boyunca eğitim desteği imkanı sağlıyoruz.

LYS Derecesine Göre Eğitim Desteği
Sıralaması 1-100 arası olan öğrencilerimize: 2.000 TL
Sıralaması 101-1.000 arası olan öğrencilerimize: 1.500 TL
Sıralaması 1.001-5.000 arası olan öğrencilerimize: 1.000 TL
Sıralaması 5.001-10.000 arası olan öğrencilerimize: 700 TL
Sıralaması 10.001-15.000 arası olan öğrencilerimize: 600 TL
Sıralaması 15.001-20.000 arası olan öğrencilerimize: 500 TL
Sıralaması 20.001-25.000 arası olan öğrencilerimize: 400 TL
Sıralaması 25.001-30.000 arası olan öğrencilerimize: 300 TL

Eğitim Dili %100 İngilizce

İlk 20.000'e Ücretsiz Yurt

Birebir Kariyer Koçluğu

Tüm Öğrencilerimize Dizüstü Bilgisayar

İlk 20.000'den gelen tüm öğrencilerimize bir dönem ücretsiz ABD'de dil eğitimi

ABD'de Yüksek Lisans ve Doktora Bursu
Bilim insanı olmak isteyen ve LYS sonucunda yerleşip, kayıt yaptırdığı bölümün puan türünde ilk 1.000'den gelen başarılı öğrencilerimize, AGÜV destekleri ile ABD'de kabul aldıkları üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitim masraflarını karşılayacak burs veriyoruz.

ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

Abdullah Gül Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 03522248800
Fax: 03523388828
E-posta: ozelkalem@agu.edu.tr
Adres: Barbaros Mahallesi Sümer Kampüsü Kocasinan-KAYSERİ
Rektör: İHSAN SABUNCUOĞLU

ABDULLAH GÜL ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorumlar